Блог вчителя математики Москаленко Марини Іванівни
вторник, 23 октября 2018 г.
четверг, 8 сентября 2016 г.
Конспект першого уроку на тему: «ЩОБ У СЕРЦІ ЖИЛА БАТЬКІВЩИНА: ДО 25-РІЧЧЯ
НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ»
НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ»
Вчитель: Москаленко М.І.
Епіграф: Свою Україну любіть,
За неї господа моліть…
Т.Г Шевченко
Мета: актуалізація ідеї соборності та суверенності
держави – головних
передумов
розвитку незалежної України;формування та
розвиток
громадянської, історичної та національної свідомості
школярів; формування
активної громадянської позиції учнів і почуття
патріотизму.
Хід заходу
У
2016 році ми відзначаємо 25 років незалежності України. 25 років – це мало чи
багато? Ще мало для країни, але вже достатньо для людини. Це час подумати та
проаналізувати нашу історію, нашу сучасність.
З дошки вчитель
зачитує вірш
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М.
Чернявський
У І ст. н. е. римський державний діяч,
філософ Цицерон на
публічному виступі сказав: «Люблять
Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя».
Рідний край… Він починається від батьківського порога, стежини, стрункої
тополі, твоїх воріт, з барвінку, який ніжно стелиться по садочку. Найсвятішими для кожного з нас є
слова: Україна, Батьківщина. Адже Батьківщина - це не
тільки Україна, а й рідна домівка і те місце, де ти народився і виріс, де
минули найкращі роки твого життя.
Україна незалежна уже 25 років. Хоча в історичних
масштабах
цей часовий проміжок незначний, однак наш народ пройшов
тернистий шлях, перш ніж здобути таку омріяну незалежність. Дорогою ціною
дісталася
державі незалежність,
адже нашому народу довелося пройти через утиски і
в’язниці, зради та
довгу героїчну боротьбу за свободу. Україна – це країна болю і краси, смутку і
звитяжної відваги, відчаю і незламної віри.
Нема життя без України, бо Україна - це мати, яку не вибирають, бо Україна
- це доля, яка випадає раз на віку. Багатовікова
історія українського народу, на долі якого було досить лиха, майже кожного
століття, як свідчать джерела, розпочате голодними війнами, чужоземними
навалами. Важко назвати країну, яка пережила б те, що пережила Україна за
більш ніж пів тисячолітнє поневолення.
1 учениця: Я – Україна, я – страдниця – мати,
Яка споконвіку була у ярмі.
Турецькім, російськім…
Та
всіх не назвати,
Бо
зайди є різні, а муки - одні.
Не
тільки чужинці мене шматували,
Були і
свої в нас жорстокі тирани.
Вони
видавали укази й закони,
Тому і
загинуло всіх нас мільйони.
Немов
маля, що в муках народилось,
У
долі, радості і різних неладах, -
Так я
з неволі відродилась
І
намагаюся стояти на ногах.
Ще
зовсім молода і непокірна,
А на
чолі – блакитно-жовтий стяг,
Прошу
мені служити вірно,
Нехай
Господь благословить мій шлях.
Учитель. 2016 рік,
рік відзначення Україною 25-ліття своєї незалежності,
Український інститут
національної пам'яті назвав Роком Державності – на честь низки історичних
подій, які привели до проголошення, а потім відновлення Україною незалежності у ХХ столітті.
Давайте пригадаємо ці
історичні події.
(На екрані
з’являються ці дати, діти розповідають про події, пов'язані з ними)
Учень 2. 22
січня 1919 року – на Софійській площі в Києві урочисто
проголошено Акт злуки
УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. З цього
часу питання єдності
української нації в українській політичній думці вже
ніколи не ставилося
під сумнів. Упродовж наступних десятиліть Акт злуки
залишався символом
боротьби за незалежну, соборну державу.
Учень 3.15
березня 1939 року – Сейм Карпатської України проголосив
Карпатську Україну
незалежною державою.
Державною мовою
Карпатської України проголошувалася українська.
Державним прапором
затвердили національний синьо-жовтий прапор, а
державним гербом –
сполучення крайового герба (ведмідь у лівому червоному
колі й чотири сині та
три жовті смуги в правому півколі) з національним
(тризуб Володимира
Великого з хрестом на середньому зубі). Державним
гімном оголосили
національний гімн «Ще не вмерла Україна».
Учень 4. 30
червня 1941 року – в окупованому Німеччиною Львові проголошено
відновлення
Української Держави.
16 липня 1990 року –
Верховна Рада Української РСР прийняла
Декларацію про
державний суверенітет України. Державний суверенітет
визначався як
верховенство, самостійність, повнота
і неподільність
республіканської
влади в межах території УРСР, незалежність і рівноправність
у міжнародних
відносинах.
Учень5. 24
серпня 1991 року – Верховною Радою Української РСР прийнято Акт
проголошення незалежності
України. Історичне рішення було прийнято
абсолютною більшістю:
346 голоси було віддано «за» проголошення
незалежності, лише 1
– «проти».
1 грудня 1991 року –
відбувся Всеукраїнський референдум на
підтвердження Акта
проголошення незалежності України.
Під час
демократичного
волевиявлення український народ підтвердив і засвідчив
прагнення жити в
суверенній державі.
Сьогодні Україна –
суверенна, незалежна, демократична держава.
Учитель. З
проголошенням незалежності України змінилося і ставлення
світової спільноти до
нашої держави. Викликає повагу той народ, який уміє
відстоювати свою
свободу, та якому властива національна самосвідомість. Тому ми повинні пишатися
тим, що зростаємо на цій славетній землі і з гордістю та гідністю носити ім’я
«українець».
учень Не розчаровуйсь в Україні
Не має єдності у нас,
То наша головна провина
За весь неволі довгий час.
Не розчаровуйсь в Україні,
А розумій її печаль.
Що робиш ти для неї нині -
У себе спершу запитай.
учень: Не розчаровуйсь в Україні.
Вона
- свята, а грішні - ми.
В її недолі часто винні
Її ж бо дочки і сини.
Не розчаровуйсь в Україні,
Ідеї волі певним будь,
Бо тільки той є справжнім сином,
Хто вміє неньки біль збагнуть.
учень: Не розчаровуйсь в Україні,
Вір, що мине важка пора,
Розквітне пишній цвіт калини
В садах достатку і добра!
Під
тиху музику вчитель розповідає «Легенду про Україну»
учень Колись, дуже-дуже
давно, роздавав Господь землі державам. Багато зібралося їх біля Божого порогу.
І кожна держава сподівалася отримати свою, найкращу часточку на планеті.
А потім усі вони, отримавши що хотіли, розходилися господарювати на своїх,
Богом даних, землях. Але до загальної черги не встигла держава Україна. Важко
працювала, втомилася і, втомлена, ледве прийшла до Бога. Стала осторонь і не
сміє очей підняти. Господь побачив заквітчану красуню, покликав до Себе і
запитав:
– Ти спізнилася, Україно,
поглянь – усі розійшлися зі своїми наділами. Де ти була?
– Працювала, - опустила очі ,
– прости мені, Господи, піду я…
Поглянув Господь на
дівчину-Україну, на її спрацьовані руки, на її втомлене, але таке гарне обличчя
і відповів:
– Знаю тебе, Україно, знаю. Знаю серце твоє
вразливе та ніжне, знаю душу твою співучу і просту. Знаю, як ти спиш і
прокидаєшся, як плачеш і радієш. Як працюєш важко. Як співаєш щиро. Знаю, як
любиш простір і небо, волю і життя. Знаю, бо Сам сотворив тебе такою. Не йди,
зачекай…
А Україна йому
відповідає:
– Якщо немає в Тебе, Господи, землі для мене,
піду я. Не забирай ні в кого, щоб мені дати. Мені чужого не потрібно…
Господь погладив
схилену голову заплаканої дівчини-України і відповів:
– Не журися, Україно. Посміхнися і радій. І
співай пісню гарну! Нову пісню. Тому що вподобав я тебе і не дам тобі сумувати!
Є у Мене земля! Моя земля. Залишив її Собі, щоб тішитися, але з радістю
віддаю тобі! Пануй, господарюй, працюй і радій! Це земля, де перегукуються
степи з небом, а зоряний простір вкриває собою тишу дерев, де гори шепочуться з
ріками, а у небі співає жайвір. І сонце там особливе, і люди надзвичайні. Твої
люди, Україно! Живи і радій! А Я з цього часу буду з тобою назавжди. Бо ти та
земля, той край, що в Моєму серці…
І
Україна живе, і знають її людей у світі білому.
В Україні прекрасні куточки
чарівної природи, дійсно – земля Бога.
Демонструються фото унікальних куточків, створених
людиною і природою, або відео красивого кліпу про Україну. Вставити фото красивих
куточків природи своєї місцевості
Україна сучасна і стародавня сплелися в одне ціле.
Давайте і ми сплетемо вінок з народних свят України.
Завдання для гри: учням
пропонується розділитися на 4 групи за сезоном свого дня народження (групи
«Зима», «Весна», «Літо», «Осінь») та поєднати дату з назвою або характеристикою
свята.
Група «Зима»
Дата
|
Назва свята,
характеристика
|
04.12
|
Введення в храм
Пресвятої Богородиці.
|
07.12.
|
Катерина. Перші
катання на санчатах.
|
13.12.
|
Андрія. Калита.
Великі вечорниці. Ворожіння. Кусання калити.
|
19.12.
|
Микола Чудотворець
(зимовий, холодний). Загальне свято вшанування найстарішого в сім’ї,
святкується всією родиною.
|
01.01.
|
Новий рік.
|
06.01.
|
Різдвяний Святвечір
(Багата кутя).
|
07.01.
|
Коляда. Різдво.
|
14.01.
|
Святого Василя,
Старий новий рік.
|
19.01.
|
Хрещення.
|
07.02.
|
Юхим- запічник, це
свято домовика. Його годують та розважають.
|
Масляна
|
Святкується за сім
тижнів до Великодня. Це веселе, розгульне свято.
|
Група «Весна»
Дата
|
Назва свята,
характеристика
|
Великий піст
|
Настає зразу після
7 днів Масляної.
|
07.04.
|
Благовіщення.
|
Вербна неділя
|
Святкується за
тиждень до Великодня
|
Страсний тиждень
|
Останній тиждень
великого посту, підготовка до Великодня
|
Великдень
|
Світлий день від 22
березня по травень.
|
Червона Гірка
|
Перша неділя після
Великодня.
|
06.05.
|
Юрія. Георгія.
|
Група «Літо»
Дата
|
Назва свята,
характеристика
|
Трійця
|
П’ятдесятий день
від Великодня, припадає на неділю, Зелені свята.
|
07.07.
|
Івана Купала.
|
12.07.
|
Петра і Павла.
Петрівка (жнива).
|
28.07.
|
Кирила.
|
02.08.
|
Іллі.
|
14.08.
|
Спас медяний.
Маковій.
|
19.08.
|
Спас яблучний.
|
28.08.
|
Спас горіховий.
Перша Пречиста.
|
Група «Осінь»
Дата
|
Назва свята,
характеристика
|
11.09.
|
Іоанна Хрестителя.
|
21.09.
|
Різдво Богородиці.
|
27.09.
|
Воздвиження
(чесного хреста).
|
14.10.
|
Покрова.
|
14.11.
|
Кузьми-Дем’яна
(зустріч зими).
|
21.11.
|
Архангела Михаїла.
|
27.11.
|
Пилипа.
|
І ведучий.
Окрім народних свят, деякі з котрих шануються на
державному рівні, існують державні свята. Назвіть їх, будь ласка (учні
називають свята).
Питання для обговорення
§ Якщо б Ви мали можливість ініціювати затвердження
свята, якого ще нема в державному календарі свят, що б ви запропонували? (Відповіді
учнів).
§
Свята, наші традиції,
історія – ланки взаємозалежні, міцні.
Та чи стало все це
запорукою щасливої та могутньої держави? Чи досі у свої 25 Україна виглядає, як
жебрачка перед розвиненими державами світу?
На деяких
сайтах зустрічаємо такі думки:
«Украина превратилась не в
независимое государство, а в буферное недогосударство между Россией и Европой.
Украина - это буферное недогосударство,
половина которого ждет, что ее возьмет Европа, а другая половина ждет, что ее
возьмет Россия.
Признались бы уже давно, что не хотят они
никакой независимости, поделились бы и разошлись
- одни в Россию, другие в Европу».
Проблемне питання
То чи
є ознаки державності в Україні? Держава це чи недодержава? Підкажіть, що
робить країну державою?
Учнівські відповіді учитель узагальнює
Ознаки
держави – це суверенітет, державна влада, закони, судова система, збройні сили,
податкова система, грошова одиниця, державна мова, державні символи, територія
з визначеними кордонами, поділ населення за територіальним принципом.
Є різні точки зору, як змінити життя в державі
на краще. От одна з них: проблеми приховані в недосконалих чи неправильних
державних символах. Як тільки зміняться
символи – зміниться держава.
Здається, з теми «Державні
символи» нам відомо багато. Але білі плями таки є. Будемо вивчати цю проблему.
1.Гімн України
Проблемне питання
Депутат Держдуми РФ Роман Худяков
звернувся до Міністерства юстиції РФ з проханням визнати український гімн та
вірш Павла Чубинського екстремістськими
матеріалами. Вимагає або заборони цих творів, або переробки.
Поки діти працюють, демонструється відео «Рок-версія
Гімну України у виконанні Микити Рубченка». ( 1 хвилина 40 секунд)
Центр світової спадщини ЮНЕСКО в 2014 році визнав гімн
України найкращим у світі (Best National Anthem in the World).
До
рейтингу увійшли національні гімни 193 країн світу. Гімн України здобув перше
місце в загальному рейтингу. Зазначимо, що при виборі та оцінці до уваги
бралось 4 показники, по двох з них український гімн отримав найвищий бал –
милозвучність, гармонійне поєднання музичної та текстуальної частин. Високий
бал також був зарахований
за оригінальність музичного рішення та цілісність твору.
Отже,
Україна – єдина європейська країна, яка опинилася в першій п’ятірці.
Наш гімн сучасний та популярний.
Він звучить у різних версіях, його грають на різних музичних інструментах. Він
об’єднує людей.
Перегляд відео з концерту гурту «Океан Ельзи» на Львів-Арені.(1 хвилина 57 секунд)
У Лондоні, як і на Львів-Арені,
гімн України співали одночасно тисячі людей. Російський письменник Борис Акунін
був вражений цим прекрасним видовищем і писав у своєму блозі, що не уявляє собі
росіян, які так натхненно співали б гімн своєї країни.
Сотні тисяч людей співало гімн на
Майдані, тисячі - на футбольних матчах
та інших спортивних змаганнях.
Гімн України вирізняє тих, хто
об’єднується проти ворогів, не підкорюється окупантам і не хоче в рабство.
Перегляд відео «У Севастополі курсанти Нахимівського училища співали гімн України»
(1 хв. 36 сек.)
Під час оборони Луганської
прикордонної застави українські
прикордонники 2 червня 2014 року протягом кількох годин відбивали атаки ворога
під гімн держави.
Звучить пісня у виконанні Олександра Пономарьова «Прапор
України»
2. Прапор України
Щорічно 23 серпня відзначається
свято Прапора України.
Існує думка про те, що негаразди
в Україні триватимуть до того часу, поки прапор не перевернуть, і він знову не
стане жовто-синім, як був на початку ХХ століття в часи правління Грушевського.
І ще один державний символ
викликає питання. Це малий герб України і відсутність великого.
3. Герб України
Слово «герб» означає «емблема»,
«знак».
Для
того, щоб підключитися до могутньої енергетики державотворення Володимира
Великого, треба відтворити ім’я, форму і сенс його герба. Українці втратили
ім’я і сенс герба, проте його форма дає підказку для їх відновлення.
Тож пригляньмося до оригінального зображення
герба держави Святого Володимира, карбованого на срібних монетах та
розглянемо матеріали для розгадки значення герба.
Найбільшим
майстром вертикальної атаки є сокіл – тотемний птах українців: принаймні з 1 тис. до н. е. вони вживають самоназву
соколоти, сколоти, соколята, соколичі, соколи.
фото лебедів, що злітають.
Лебеді найбільші з усіх літаючих птахів: маса тіла
може перевищувати 15 кг, довжина разом із шиєю – 160 см, розмах крил – 240 см. Ударом згину свого могутнього крила
лебідь-шипун, захищаючи гніздо і кладку, здатний вбити лисицю або собаку,
зламати руку людині.
Цей птах став символом святості. Передусім це пов’язано з його
білосніжним забарвленням. Слово «лебідь» (лат. albus – білий) означає «яскраво-білий, виблискуючий, світлосяйний».
Оранта,
що здіймає руки до неба; слово «воля», закодоване в гербі.
Україна народила багато талановитих синів, дочок, які
прославляли нашу землю в минулому і прославляють зараз. Безумовно, кожен з Вас
– особистість і цілком імовірно, що ваше ім’я буде дописано у дереві славетних постатей, які привели Україну
до року проголошення Акту Незалежності.
Ми повинні пишатися
тим, що зростаємо на цій славетній землі і з гордістю та гідністю носити ім’я
«українець», що ми є носіями мелодійної, чарівної мови. Ми можемо читати твори
українських митців в оригіналі, насолоджуватися музикою славетних земляків.
§ «А
ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив.
По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань.
Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає
ціни». (Ліна Костенко)
§ «Україна
— це вічність, не тільки сьогоднішня, але передусім майбутня й минула».
(Ярослав Стецько).
§ «Біда
України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна». (Михайло Грушевський)
§ «Ніхто
нам не збудує держави, коли ми її самі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить
нації, коли ми самі нацією не схочемо бути» (В’ячеслав Липинський)
§ «Україна
починається з тебе». (Чорновіл В. М.)
Вправа
«Незакінчене речення».
1.
Ставтеся до інших людей так, ... (як
хотіли б, щоб вони ставилися до вас).
2.
Пам’ятайте про закон «відбиття». Як ви до людей, ... (так і вони до вас).
3.
Намагайтеся в людях бачити більше ... (гарного).
4.
Поважайте себе. Людина, яка любить і поважає себе, ... (може любити і
поважати ін).
5.
Ввічливість і доброзичливість стосовно одне одного ... (прикрасять спілкування).
6.
«І, починаючи засинати, запитай себе, кого і чим порадував ... (ти за день)».
Заключне слово вчителя. Ось і закінчився наш Перший урок.
Плекаємо
надію на те, що територіальна цілісність України залишиться непорушною. Нам
слід пам’ятати про численні жертви наших співвітчизників, що покладені на
вівтар незалежності, соборності, державності, проте пам’ятати і тих, хто своєю працею веде нашу країну
вперед.
Сьогодні ми з вами з’ясували, що українці
завжди цінували братерство, честь, відданість, повагу, вдячність. Сподіваюся, що
всі ми станемо більш терпимими та милосерднішими, і цей урок переросте в щоденну
потребу робити добро.
Подписаться на: